apmkadeh.com

امتیاز
 

آشنایی با فرقه یزیدیان یا یزیدیه (شیطان پرستان) (26 اسفند)

ارسال به دوستاندریافت PDFچاپ متن


فرقه یزیدیه در روستای لالش واقع در 26 کیلومتری موصل در عراق ساکن هستند .
این فرقه بنا بر اعتقادات خاصی که دارند به فرقه شیطان پرستان در میان صوفیه مشهور شده اند .
موسس این فرقه شیخ
عدی بن مصطفی الاموی است . (که سال 1162 میلادی در دمشق متولد شد و  در روستای لالش مرد که مقبره اودر روستای لالش در 36 کیلومتری موصل در شمال عراق است).


نسب یزیدیان :

گویند نسبت یزیدیان به یزیدبن معاویه است و گروهی گویند به یزیدبن انیسه منسوب اند که از خوارج نهروان بود .
گروهی دیگر کیش یزیدیه را صورت دگرگون شده دین زرتشتی و لفظ یزید را از ریشه «یز» به معنی پرستش می دانند که « ایزد » و «یزدان» نیز از آن است .
برخی فرقه «یزیدیان» را به قبل از اسلام نسبت می دهند و البته خود آنها اعتقاد دارند حتی از «زرتشت» هم قدیمی ترهستند . اما حقیقت ، این است که این فرقه مربوط به قرن پنجم هجری می باشد .
در باب نامگذاری یزیدی مشهور است که منسوب به یزید بن معاویه می باشد ولی خود یزیدی ها بر آنند که پسر معاویه موسس و موجد این دین نیست بلکه شریعت آن را تقویت و ترویج کرده است و می گویند یزید بن معاویه  لعنه الله از اسلام برگشت و به این دین گروید از این رو یزید را مظهر دومین ملک از ملایک سبعه خود می شمارند . یزیدیان  موسس این دین را شاهد بن جراح فرزند منحصر به فرد آدم ! می دانند .


مشایخ یزیدیه :

ـ امیر ابراهیم بن حرب بن خالد بن یزید :  وقتی دولت اموی سال 132 در جنگ(الزاب الکبرى) در شمال عراق سقوط نمود ، امیر ابراهیم بن حرب بن خالد بن یزید به شمال عراق فرار نموده شکست خوردگان اموی را جمع کرد ، وبه سوی مستحق بودن یزید در خلافت و ولایت دعوت نمود ، و ادعا کرد که یزید سفیانی منتظری است که به زمین باز خواهد گشت  ، و زمین را بعد از آنکه پر از ظلم شده پر از عدل خواهد نمود .
ـ اینکه منطقه کردها را به حیث پناهگاه خویش اختیار نمودند سببش این بود که مادر مروان دوم که دولت اموی در دوران وی سقوط کرد ، از جمله کردها بود .
ـ عدی بن مسافر : وی در مقدمه فراریان از سلطه عباسی بود ، از لبنان به حکاریه کردستان کوچ نمود ، نسبش به مروان بن حکم می رسد ، لقبش شرف الدین ابوالفضایل است ، با شیخ عبد القادر ملاقات نموده از وی تصوف را اخذ نمود ، سال 1073م و یا 1078م تولد گردیده بود و بعد از نود سال زندگی وفات کرد و در لالش در منطقه شیخان عراق دفن گردید .
ـ صخر بن صخر بن مسافر : معروف به شیخ ابوالبرکات ، بابرادرش عدی همراهی نمود ، و جانشین وی گردید ، و وقتی وفات کرد در پهلوی قبر برادرش در لالش دفن گردید .
ـ عدی بن ابی البرکات : ملقب به ابو المفاخر ، و مشهور به کردی سال 615هـ/1217م وفات کرد .
ـ پسرش شمس الدین ابومحمد معروف به شیخ حسن جانشین وی گردید ، سال 591هـ/1194م تولد گردیده بود ، توسط وی فرقه یزیدیه منحرف گردید ، از دوستی یزید و عدی بن مسافر به تقدیس آن دو و تقدیس شیطان پرداختند ، بعد از آن که کتاب «الجلوة لاصحاب الخلوة» و کتاب «محک الایمان» و کتاب «هدایة الاصحاب» را تألیف کرد در سال 644هـ/1246م وفات نمود ، وی نام خود را نیز در کلمه شهادت داخل کرده بود ، چنانچه الحال نزد بعضی از یزیدی ها یافت می شود .
ـ شیخ فخر الدین برادر شیخ حسن : ریاست دینی و فتوا مخصوص اولاده وی گردید .
ـ شرف الدین محمد پسر شیخ فخرالدین : وی در سال 655هـ/1257م در حالی که به سوی سلطان عزالدین سلجوقی روان بود ، در راه کشته شد .
ـ زین الدین یوسف بن شرف الدین محمد : به مصر سفر نمود و در طلب علم و عبادت بیرون گردید ، و سال 725هـ در تکیه عدویه در قاهره وفات کرد .
ـ بعد از آن به سبب جنگهایی که میان آنان و میان مغول، سلجوقی ها ، و فاطمی ها واقع گردید ، تاریخ شان پنهان و مجهول گردید .
ـ در آن دوران شیخ زین الدین ابوالمحاسن ظاهر گردید ، که نسب خود را به برادر اصلی ابوالبرکات عدی می رسانید ، وی امیر یزیدیه درشام تعیین گردید ، ملک سیف الدولة قلاوون وی را ، بعد از آن که نظر به کثرت طرفدارانش خطر پنداشته می شد ، زندانی نمود ، و درزندان وی وفات کرد  .
ـ بعد از وی پسرش شیخ عزالدین آمد ، مقر وی درشام بود ، به لقب امیر الامراء ملقب گردید ، می خواست که یک انقلاب امویه را به راه اندازد ، بنابرآن سال 731هـ زندانی شد ودر زندان وفات کرد .
ـ دعوت وحرکت شان به طور دوام دار مورد شکنجه و فشار حکام قرار گرفت ، و منطقه شیخان در عراق به حیث مرکز یزیدی ها باقی ماند ، مخفی کردن اسرار مهمترین نشانه های این طریقه بود .
ـ آخرین رییس یزیدیه ، امیر ابو یزید اموی توانست که سال1969م اجازه  بازگشایی مکتبی را برای دعوت یزیدیه در بغداد ، جاده رشید ، بگیرد که هدف از آن زنده ساختن عربیت طایفه اموی یزیدی بود ، و وسیله رسیدن شان به آن ، نشر دعوت قومی همراه با تأیید حقایق روحیه وز مانیه بود ، شعار شان عرب اموی القومیه و یزیدی العقیده بود .
ـ آخرین امیر برای آنان امیر تحسین بن سعید امیر شیخان بود .

تکالیف مذهبی یزیدیان :

ارکان عبادت یزیدی ها چهار عمل است.1ـ نماز  2 ـ روزه 3 ـ زکات  4ـ حج .
1- نماز : به این کیفیت که هنگام طلوع خورشید از خواب بر خاسته و پا برهنه رو به خورشید می‌ایستند و چهار بار سجده می‌کنند و دعای مخصوصی را به زبان عربی ، کردی ، و فارسی می‌خوانند .
2- روزۀ عمومی و خصوصی ، سه روز روزه در روزهای سه شنبه ، جهارشنبه و پنجشنبۀ ماه دسامبر یعنی کوتاهترین روزهای سال .
روزۀ خصوصی هم هشتاد روز است . نیمی از آن را در بیستم ماه دسامبر شرقی و نیم دیگر را در بیستم ماه جولای شرقی آغاز می‌کنند .
3- حج : یزیدیان مرقد شیخ عدی را کعبه قرار داده و مراسم خود را در روز 15ماه سپتامبر شرقی(مطابق روز 28 سپتامبر غربی) آغاز می‌کنند و در بیستم سپتامبر شرقی(سوم اکتبر غربی) تمام می‌کنند .
بر هر یزیدی در هر سنی که باشد واجب است سالی یک بار حج انجام دهد .
بعد از مراسم شراب می‌خورند و شادی می‌کنند و باید در حضور تصویر ملک طاووس چیزی به شیخ یا قوالها «کسانی که سرودهای دینی می‌خوانند» قوالها با خاک مرقد شیخ عدی قرص هایی درست می‌کنند و می‌فروشند این قرصها برای تبرک و حفظ  سلامتی جسم و جان و خوردن به هنگام مریضی مفید است.
4- زکات : برهر مرید واجب است یک دهم محصول خود را به شیخ و.... بپردازد .

عقاید یزیدی ها :

ـ چهارشنبه برای یزیدیان روز مقدس هفته است .
ـ شیطان دشمن اصلی بشریت نیست ، بلکه مقربترین فرشته خداوند و نخستین آفریده اوست و ملک طاووس نام دارد؛ فرشته ای که خداوند تنها با این انگیزه به او فرمان داد به آدم سجده کند که او را بسنجد و هنگامی که او از سجده کردن سر باز زد ، بر تقربش به درگاه الهی افزوده شد و خداوند اداره جهان را به وی سپرد  .
ـ یزیدیان بر این باورند که قدمت کیش آنان به زمان پیدایش بشر باز می گردد و یزیدیان از نسل آدمند و نه از نسل حوا ؛ در حالی که در باور ادیان ابراهیمی ، ابنای بشر حاصل ازدواج آدم و حوا هستند ، یزیدیان خود را حاصل پسری می دانند که از بذری که آدم کشت پدید آمد و سپس با حوریه ای وصلت کرد .
بدین ترتیب ، یزیدیان خود را تافته ای جدا بافته می دانند که نباید با دیگر اقوام وصلت کنند و دیگر ابنای بشر را به کیش خود بپذیرند .
یزیدیه ها خوردن کاهو را حرام دانسته اند .
ـ یزیدیان همچون مسلمانان روزانه پنج بار به شیوه خود نماز می گزارند ، اما قبله شان در چهار بار از این نمازهای پنجگانه ، خورشید است و در نیمروز ، مقبره شیخ عدی بن مسافر، صوفی عرب قرن ششم هجری که به باور مورخان ، بنیانگذار کیش یزیدی است .
مراسم ازدواج و طلاق : ازدواج در میان آن ها مراسم مفصلی دارد  که مخصوص خود آن ها است. عقد با تقسیم  یک نان از خانۀ پیشوایان دین بین عروس و داماد و خوردن آن دو محقق می‌شود. طلاق نیز با پرتاب یک سنگ ریزه از طرف شوهر به سوی زن انجام می‌شود.
ـ پوشیدن لباس آبی در این مسلک حرام است. لباس سفید را لباس اهل بهشت می‌دانند و بیشتر استفاده می‌کنند.
رهبران آن ها غالبا لباس سیاه می‌پوشند و مردها خرقه ای از پشم سیاه روی پیراهن می‌پوشند و آنرا مقدس می‌دانند .
ـ  برخی از در ختان بزرگ و قدیمی را تقدیس می‌کنند و با پار چه ای می‌پوشانند یا رنگ می‌زنند .
ـ  اگر کودکی آبله یا حصبه گرفت ، از خاک قبر عدی بن مسافر در آب حل می‌کنند و به او می‌دهند و بدن کودک را با گل آن خاک می‌پوشانند تا شفا یابد .
ـ  رعد وبرق ، ابر و آتش و خورشید و ماه و ستارگان را گرامی می‌دارند و به نان و چراغ احترام می‌کنند .
ـ ختنه کردن قبل از ازدواج واجب است .
ـ غسل تعمید دارند که در رودخانۀ «شمس» انجام می‌دهند و کفنهای خود را در این رودخانه می‌شویند .
ـ  آموختن سواد حرام است و سزای آن در دنیا قتل و در آخرت عذاب است .
آموختن عربی نیز ممنوع است . فقط یک نفر از نسل شیخ عدی حق دارد عربی و قرآن را یاد بگیرد ولی باید نام شیطان را از نسخۀقرآن پاک کند ، چرا که کسی حق ندارد نام اوو را به زبان بیاورد .
ـ  نماز جماعت حرام است .
ـ  آب دهان انداختن توهین به ملک طاووس است و حرام است .
ـ  قضای حاجت در مستراح حرام است و نیز حمام کردن زیر سقف حرام است و بعد از قضای حاجت ، طهارت و استنجا جایز نیست .
ـ گوشت خوک و تمام ماهی ها و گوشت آهو حرام است . خروس نیز برای مشایخ و رهبران حرام است .
ـ کاهو ، کلم ، لوبیا کدو ، بامیه ، حرام است .
ـ خوردن آب از مشک و کوزه ای که «بق بق» کند حرام است.
ـ  تراشیدن و چیدن سیبیل حرام است، ریش تراشیدن بهتر است ولی برای رهبران دینی ممنوع است و در حضور غیر یزیدی و با تیغ او ، تراشیدن ریش ممنوع است .
ـ  شرکت در نماز جماعت مسلمانان حرام است .
ـ کوتاه  نمودن ناخن حرام است .
ـ غسل جنابت حرام است .
ـ  استفاده از اسب برای بار بری ممنوع است .
ـ  ترک وطن بیش از یک سال حرام است و موجب جدایی زن از شوهرش می‌شود .
ـ نگاه به زن غیر یزیدی و شوخی با او حرام است .
ـ گوشت ذبح شده دیگران و آشامیدن از ظرف آب دیگران ممنوع است .
ـ آن ها شغل خاصی ندارند ، ولی اکثرا به کشاورزی و دام پروری اشتغال دارند .
ـ تقویم آنها شمسی است و آغاز سال آن ها روز چهارشنبه هفتۀ اول ماه آوریل است .
در شب چهارشنبه قربانی می‌کنند و می‌پزند و تا سپیده دم باید آن را بخورند .

مراسم حج فرقه «یزیدیان»

موسم این "حج"، تابستان است ، در کنار قبله گاه یزیدیان ، چشمه گاه مقدسی قرار دارد که زمزم خوانده می شود ، کوهی مقدس است که نامش را عرفات نام نهاده اند ، پلی نیز هست به نام پل صراط ، در موسم زیارت گاوی را هم قربانی می کنند .
مـراسم حج یزیدیان هـر ساله در «پرستشگاه لالش» برگزار می گردد. «لالش» روستایى است در مرکز «کردستان» عراق. پرستشگاه لالـش که به آتشکـده‌اى بزرگ شبیه است ، در مـرکز این روستـا بر فـراز تپه‌اى بنا شده که خیلى قدیمى است .
مراسم حج در طول سه روز برگزار شده و چندین هزار نفر برای زیارت ، آنجا جمع می گردند . نه تنها از کردستان عراق که از سوریه و ایران و حتی اروپا نیز عده ای در این مراسم شرکت می کنند . (ظاهراً تعداد زیادی از پیروان این دین در استانهاى کردستان و کرمانشاه ایران زندگى می کنند).
پرستشگاه لالش از سه قسمت تشکیل می شود : « شبستان ، محـوطه حیـاط و صحـن دوزخ » (جـایی که مـراسم حج در آن برگزار مـی شود). بزرگان فرقه (که به شیخ معروف هستند) دور سالن بزرگ نشسته‌ و نظاره گر مراسم هستند . از جمله موارد دیده شده در مراسم پذیرایی با ماده ای است که در استکان هایى به کوچکى انگشتانه ، قهوه‌اى به تیرگى قیر می ریزند که در تلخى نظیر ندارد .
از آداب این مراسم این است همه باید با پای برهنه در دوزخ حاضر گردند .
سر در عمارت مربوطه مثل سر در همه مساجد و کلیساها پر از نقش و نگار است . اما آنچه جلب توجه می کند نام «ملک طاووس» است که به صورت سنگ برجسته بر دیوار نقش بسته است .
و اما دوزخى که در پرستشگاه لالش ساخته شده ، تنها چند دخمه غار مانند تار و تیره دارد . با خمره هایى که کنار هم چیده شده اند و رویشان رنگ مشکى ریخته اند تا فضا را ترسناکتر کنند . درهاى دخمه آن قدر کوتاه هستند که باید خمیده از آنان عبور کرد .
بخـش مهـم و تعیـین کننده این مـراسم ، جـدا از گـره زدن به پارچه‌هایى که به ستونهایى بسته شده‌اند(مثل دخیل بستن) و طواف کردن دور مقبره‌اى(که گور شیخ عدی و برخی قدیسین یزیدى است) ، پرتاب دستمال به سنگ برجسته‌اى است که از دیواره غار بیرون زده  است .
اصلى‌ترین مرحله حاجى شدن این است که با چشمان بسته از فاصله هفت مترى دستمال سیاهى را که به بزرگى چارقد زنان کرد است ، به طرف آن سنگ پرتاب کنند . اگر در سه بار دستمال به برجستگى سنگ گیر کند ، حج‌ آنان قبول شده است . و گرنه باید روز دیگر برگردند و دوباره تلاش کنند . در پایان ، بعد از مراسم باید گاوی را قربانی نمایند .
معتقد به خدایی هستند که آفریدگار جهان است ولی پس از خلق جهان کاری به کار جهان و جهانیان ندارد .
گویند خدا تخستین موجودی را که خلق کرد ملک طاووس بوده است . ذات ملک طاووس با ذات خدا یکی است و پس از ملک طاووس شش ملک دیگر قایلند که رابط بین خدا و خلق هستند ولی ملک طاووس اولین ملک محسوب می شود .
یزیدی ها شیطان را به عنوان معارض و خصم خدای متعال نمی پرستند بلکه ملک طاووس یا شیطان را ملکی می دانند که هرچند سبب طغیان و سرکشی و مغضوب درگاه الهی شد و به جهنم افتاد ولی 7000سال در آنجا بگریست چندانکه هفت خم از شک دیدگانش پر شد . آنگاه خدا او را ببخشید .
از این قرار یزیدیها قایل به ابدیت عذاب نیستند و شر را فانی و زایل میدانند .
در این خصوص موافقند با دین زردشت که اهریمن را ابدی نمی دانند و معتقدند که پس از 9000 سال به دست اهورا مزدا مغلوب خواهد گشت و جهان از شر پالوده خواهد شد .

یزیدیها دارای دو کتاب مقدسند :

 اول کتاب جلوه که در آن اصول اعتقادی آنها تشریح شده است و در کتاب دیگری به نام مصحف رش (کتاب سیاه) مجموعه ادعیه و سرودهای آنها در ستایش بزرگانشان ثبت شده است.
ریوس اصول عقاید یزیدیان را که از ادیان مختلف مانند زرتشتی و مسیحی و یهودی گرفته شده باتوجه به دو کتاب اساسی آنان به نام «جلوه » و «مصحف رش » (= قرآن نیامده) ، و نامه ای که در سال 1211 ه' ق بزرگان این فرقه به دربار عثمانی نوشته اند و کتابی که یکی از امرای یزیدیه ٔ سنجار تألیف کرده چنین می توان خلاصه کرد :
1 ـ یزیدیان به هفت فرشته یا آفریدگار معتقدند و گویند خداوند نخست دری سفید و بعد پرنده ای آفرید و آنگاه پیش از خلقت زمین و آسمان آن هفت فرشته را در هفت روز هفته (از یکشنبه تا شنبه) خلق کرد بدین ترتیب :
ـ عزراییل  ، که همان طاوس ملک و رییس همه ٔ فرشته هاست .
 ـ درداییل
  ـ اسرافیل
 ـ میکاییل
 ـ جبراییل
 ـ شمناییل
ـ نوراییل
 2 ـ برای طاوس مقامی والا قایلند(برخلاف بیشتر ادیان) و آن را واسطه ٔ آفریدگار در آفرینش جهان می دانند و خصوصیاتی بر آن قایلند که با خصوصیات شیطان مطابقت دارد و بیشتر بدین جهت به شیطان پرست ها معروف شده اند
3 ـ شیخ عدی بن مسافر را شخصیتی بزرگ می دانند و کرامات و معجزات بی شماری بدو نسبت می دهند و قبر او را زیارتگاه خود قرار داده اند و گویند هر یزیدی باید مقداری از خاک قبر و لباس او را همراه داشته باشد . عیدی به نام شیخ عدی یا عید کبیر دارند که به مقبره ٔشیخ می روند و سه روز روزه می گیرند و نیز در عید قربان (همان دهم ذیحجه) و در عید بزرگ عمومی اواخر شهریور بر مزار او حاضر می شوند تا گناهانشان پاک گردد. و گویند شیخ عدی نماز و روزه ٔ آنها را به عهده گرفته و سرانجام هم آنها را به بهشت خواهد برد.
4 ـ به یزید ستایش و احترام می کنند که سعی شده با یزیدبن معاویه تطبیق شود. و عیدی به نام عید یزید دارند که معتقدند در روز تولد یزید باید باده گساری کرد و سه روز را روزه گرفت .
5 ـ هر یزیدی باید هنگام طلوع آفتاب رو به مشرق بایستد و آفتاب را ستایش کند .
6 ـ با «اعوذ باللّه من الشیطان الرجیم» سخت مخالفند .
7 ـ طلاق زن نازا جایز ولی طلاق زن بچه دار نارواست و اگر شوهر به مسافرتی بیش از یک سال برود زنش بر او حرام است.
 8 ـ برخی از خوردنی ها را حرام می دانند مانند ماهی ، کدو، کاهو و کلم .
9 ـ به حسین بن منصور حلاج و شیخ عبدالقادر گیلانی و حسن بصری نیز اعتقاد دارند .
10 ـ پیشوایان مذهبی آنان هفت طبقه است که هیچ کس حق خروج از طبقه ٔخود و ورود به طبقه ٔدیگر ندارد و با طبقه ٔعوام کلاً یزیدیان هشت طبقه می شوند بدین ترتیب :
 ـ امیر شیخان
ـ  باباشیخ
 ـ شیخ
ـ پیر
 ـ فقیر
 ـ سخنور (توان)
ـ  کوچکها

موقعیت جغرافیایی :

طبق تخمین ها ، شمار پیروان اقلیت مذهبی یزیدیه در میان کردهای عراق بین 100 تا 500 هزار نفر است که در منطقه سنجار در حدود پانصد کیلو متری شمال غربی بغداد سکونت دارند . پیروان این مذهب علاوه بر عراق ، در سوریه ، ترکیه ، ارمنستان ، ایران ، گرجستان و آلمان پراکنده اند . میزان معتقدان این مذهب در سراسر جهان بالغ بر 800 هزار نفر است . تنها در آلمان 45 هزار نفر یزیدی زندگی می کنند .


لطفا بدون ذکر منبع از مطالب استفاده نکنید

منابع :
ـ نشریه پژوهشی و علمی دانش سرای عالی شماره 1 ادبیات و علوم انسانی (مقاله ٔ خانم کامران مقدم )
ـ لغت نامه دهخدا
ـ ویکی‌پدیا
عدی بن مسافر (1) | ملک طاووس (1) | شیطان پرستان (2) | یزیدیان (1)
برخی :
درمیکده هم خدای بینی....بامردخدااگرنشینی...دوستان لطفأبه عقاید تمامی ان سانها احترام بگذارید باسپاس فراوان

بنیامین :
به نظر من قضاوت الکی نکنید چون درکرمانشاه شهرهای ایران ایزدی که آقایان اشتباه یزدی گفتن نداریم وشایدازماکه خودرامسلمان می‌دانیم درستکارترباشندوهیچ موقع درمورد ادیان دیگه دروغ تهمتن نزنیم

:
یک نفر ایزدی اعتقادات دین خود را بنویسد

ozjan :
واقعا که .کسانی که با نادان نگه داشتن مردمشون فقط به منافع شخصی خودشون فکر میکنن.همه رو بیسواد نگه دارن خب بگین یه گله گوسفند دیگه .چوپان دروغگوشونم میاد قران رو تحریف کنه.اینام میخاستن واسه خودشون ایینی راه بندازن که تو طول تاریخ نتونسن .ایا قرن بیست و یکمه الان .چه چیزای که ادم میشنوه.

نیما :
دوست عزیز نویسنده... هم میهن گرامی! من مسلمان شیعه هستم کرد هم نیستم... ولی از شما می پرسم آیا شخص شما که حتما مسلم هستید اطلاعات کافی از قرآن و نهج البلاغه و فرمایش ایمه دارید ... درباره ایزدی ها قلم فرسایی کردید چطور در مورد دین و مرامی که هنوز اسم درست آن را نمی دانید نظر داده اید البته می دانم عمدی در کارتان نبوده و چیزهایی شنیده اید و البته کمی هم خوانده اید ولی باید بیشتر اهل تحقیق باشید تا مطلب نویسی بدون سند.... ایزدی ها دین بسیار کهنی دارند که به علت گذشت زمان بسیار و تاراج حوادث تغییرات بسیاری یافته... از دوران پایان «امپراتوری میتانی» تا حالا زمان کمی نیست .دوست عزیز بیشتر مطالعه کن .. نوشتن این مطالب بدون اطلاعات در شرایط کنونی منطقه عامل تفرقه بین مردم است....خدا عاقبت همه ما را به خیر کنه

samyar :
salam rastesh man khodam ba ye izadi to kampe turkiye saro kar dashtim kheliyam pesare khobi bod faghat sheytano ghabul dasht va in ke yeki az bacheha onu be eslam davat karde bod bahash dava kard

:
من احساس میکنم.نویسنده.درخیلی موارد تعصب به خرج داده

زهرا :
شماهای که میگین دین مهم نیست مهم انسانیته نعوذبالله خدا بیکار بوده این همه پیامبر فرستاده واسه راهنمایی بشر و پیامبرهای خدا . اهل بیت پیامبر این همه ازار و اذیت شدن برای چی؟! حالا شما میگین دین مهم نیست؟!من فقط میگم خدا به راه راست هدایتشون کنه همین طور داعشی ها رو چون تحت هر شرایطی حق همچین رفتاری رو ندارند وظیفه بشر جماعت هدایت کردن هستش نه سلاخی کردن وقتی نظر عمر صالح رو به عنوان یک ایزدی توی این سایت خوندم به هیچ عنوان نمیتونم ازش حمایت کنم چطور میشه از کسایی حمایت کرد که کعبه رو یک سنگ میدونن

:
اگر سواد بایشان حرام است چطور در پارلمان عراق نماینده دارند؟

حسنک وزیر :
من فقط برام سواله، نویسنده فکر نکردن که چهل و پنج هزار نفر در آلمان زندگی کنند نمیشه بی سواد باشن!!! فکر نکردن آیه ای که میگه خداوند آسمان ها و زمین را در هفت روز و هفت شب آفرید دقیقا اینجا دیده میشه. فکر نکردن این همه آدم که میان و برخی دکتر و مهندس هستند و استاد دانشگاه خیلی هم تمیز و مرتب هستند و با کلاس و نمیشه که ناخن کوتاه نکنند. تمام دین ها یک حرف دارند، خوب باش، دروغ نگو، خداپرست باش، سر مردم کلاه نذار، مال مردم نخور، یاد فقیرا باش، تلاش کن ، عبادت کن. دعوا سر اینه که طرفدار کی باشیم؟ طرفدار خدا باشیم نه وکیل میخواد نه وصی. به اسم دین مردم رو میچاپن که خودشون سیر باشن. پایان پذیر بودن عذاب الهی هم در بقیه ادیان هست. البته برداشت اینه که نویسنده فقط روایتکردند، ولی درایت خیر....

بى طرف :
انسانيت مهمه نه دين

جلال :
هرکسی که به اطرافیانش احترام بگزاره و حقوق اجتماعی و مدنی رو خوب درک کنه و کمی هم مرام و انسانیت داشته باشه خدا دوستش داره و جاش تو بهشته.هیچ ربطی به مذهب و اعتقاد و خورشید و ....نداره.انسانم آرزوست...

آبان :
ایشالا امام زمان زودتر بیاد و همه ما را به راه راست هدایت کند و همه پاک شویم و یک دست شویم. توکلت علی الله

:
وااااااااااااای یاعلی

محمد :
باسلام بهتر خیلی زود درمورد فرقه ای یاگروهی قضاوت نکنیم خیلی دوست دارم با یک نفر ازایزدی ها صحبت می کردم

ارشام :
فکرنمی کنم این حرفحا صحت داشته باشد.مگرمیشود کسی ناخنش رانگیرد یادستشویی برودوخودشونشوره اونوقت مریض نشه

محمد :
من از همه عذر خواهی می کنم، وقتی در مورد دین خودمون که اسلام ناب محمدیه تحقیق نکنیم دیگه مشخصه که دنبال همه نوع دین من دراری میریم تا به یه نتیجه ای برسیم. ولی از دام های دشمن خبر نداریم ناگهان خودمونو تو منجلاب بزرگی می بینیم که تا گردن توش گیر کردیم دیگه کاری جز تحمل نمی تونیم بکنیم.

محمد :
مرد است اسد والله

سروش 2014 :
بیاموزیم: زین پس بجای واژه غیر متمدنانه و واپسگرایانه "فرقه" بنویسید: پیروان آیین ...

عمر صالح :
چرا توهین میکنید برادر و خواهرن من به عنوان یه ایزدی میگم شماهایی که هر کدام یه چیزی میگین تا دیروز اسم ایزدیو میدونستین که الان هرکی به عقل خودش یه چیزی میگه. حرفهاییم که در بالا نوشته شده انقدر بزرگ و بد جلوه داده که هدفش نمیدونم چی بوده ولی شما ها دور یه سنگ بچرخید

بهشته :
الله ج این مردم هارا هدایت کند

مریم :
نمی دونم اون کیه که خودش کارشناس مسائل مذهبی کرمانشاه و لرستان به حساب آورده؟ چرا بدون آشنایی درست هرچی به ذهنت میرسه میگی؟ من خود در کرمانشاه و در کنار اقوام و مذاهب مختلف آنها بوده ام و همچنین فرقه ای با این اعتقادات در آنجا وجود ندارد البته من متوجه شدم منظور شما کدام فرقه است به جهت احترام اسم نمی برم ولی آدمهای بسیار مقید به آداب بهداشتی هستند و حتی دارای دعای غسل می باشند و هیچ ربطی هم به یزیدی های عراق ندارند.

مهدی :
هر دینی هم داشته باشن نباید سلاخی بشن اون هم به اسم اسلام. خدا از دست داعشی های وحشی، نجاتشون بده

:
بهتر است يك يزيدي از دينش دفاع كند ياابرازنظركند

م رفيعي :
واقعا دشوار است انتخاب دين وايين خدارا شكر محب اهلبيت هستيم وايين داريم سزاوار بندگي واطاعت

اهورا :
یک طرفه به قاضی نرویم

ناصر :
با یه مقاله که نمیشه قضاوت کرد. برای اونایی که با خوندن این مقاله سریعا شروع به فحاشی کردن واقعا متاسفم. گیرم یزیدی یا شیطان پرست باشن، یه قوم بی آزار یه گوشه ای هستن برای خودشون. ما که تا حالا اخبار بدی ازشون نشنیدیم.

علیرضا صالحینی :
من نمیخوام زود تصمیم بگیرم ولی هرچی که باشن داعش حق نداره بدون دلیلی اونهارو بکشه حتی کفارو... فقط از اینکه سواد آموزی و خوردن کاهو و ... و استحمام زیر سقفو و تمیز کردن بعد رفع حاجت و غسل جنابت رو حرام میدونه درست باشه دیگه دلیل بیشتری نمیخواد واسا نا بحق بودنشون... فقط خدا باقیست و حق پا برجا

داود :
انحراف بزرگ و بسیار عجیب این فرقه این است که شیطان ( یا همان ملک طاووس کذایی) را به این دلیل تقدیس می کنند که بر آدم سجده نکرد و... ، اما خودشان در تناقضی آشکار و بسیار عجیب در مراسم حج ساختگی خود، قبر یک آدمیزاد (عدی)را کعبه و قبله گاه قرار داده و علاوه بر آن هر نیمروز هم نمازشان را رو به قبر او بجا می آورند! . البته به این فرقه نباید گفت " شیطان پرست" بلکه با کمال تاسف اینها در دام شیطان صفت ها افتاده اند.مطمئنا دوام این فرقه به نفع مستکبران شیطان صفت در هر عصر و دوره بوده و هست که آنان را در انزوا قرار داده اند و لی بدیهی است که با تنویر افکار جوانان این فرقه ، از این گمراهی نجات خواهند یافت، انشا ء الله.

:
جالب بود.

مریم :
حالا اصل و ریشه این اعتقاد چه یزید باشه چه یکی دیگه عقلا پایه و اساس نداره هرچیزی را از یه جا گرفتن چپه کردن شده آدابشون از من میپرسی اینا مثل شیطان از تکامل انسان بیزارند خوب این اعتقاد میشه همون شیطان پرستی مگه غیر از اینه

حسین :
تو این دوره که همه امکانات در دسترس است این افکار و اعتقادات نوبره والا با وجود قران کریم آخرین کتاب الهی که به همه زبان ها ترجمه شده کسی نمیتونه در روز قیامت عذر و بهانه نمیدانستم بیاره. ای فرقه ضاله تعصب ها رو کنار بگذارید به کتاب خدا روی بیاورید تا منحرف نشوید

مهسا :
واقعا شیوخ این فرقه فکر می کنن تا کی میتونن از باسواد شدن اینا جلوگیری کنن افراد این فرقه بدونند این افکار مال عصر پارینه سنگیه اگه قران میخوندند میفهمیدند که خداوند انسان را به تفکر و اندیشیدن دستور میدهد تا در این دنیا تکامل پیدا کند و شایسته آن شود که همه ملائک همانطور که بر آدم ابوالبشر سجده کردند بر او نیز سجده کنند. اعوذ بالله من الشیطان رجیم

:
در ايران بويژه در استانهاي كرمانشاه و لرستان از اين طايفه ديده مي‌شود. با عقايد منحرف آنها آشنايي دارم. شستن بعد از قضاي حاجت را حرام و شراب را حلال مي‌دانند. برخي هم دود را حرام مي‌دانند. همه مثل هم نيستند. آدمهاي درست هم در ميانشان ديده‌ام.

راد :
ببخشید شما کسایی که طرفداران این فرقه رو جاهل صدا میزنید بنگرید به تصور اروپاییان از خودمان!

حسینی :
نسبت به حرفهای نظرات آدمهای قرن 21 م متاسفم .هرکسی به هرپیر و پیامبری اعتقاد داشته باشد مهم نیست ولی آدم کش نباشد مانند هیتلر اسد/ داعش و بالاخره در غزه

وحید :
بالاخره تمام آیینهای قدیمی به نوعی با خرافات آلوده شده و آیین ایزدی هم ازین قاعده مستثنا نیست . شاید ما از بیرون به این آیین نگاه میکنیمبا تود میگوییم چقدر جاهل اند ولی همه ادیان به نوعی کم یا بیش این خرافات رو با خود به همراه دارند .

سعید :
آقاي ali اولا ايزديها ضدعرب نيستند.اگر واقعا این امر صحت دارد بدلیل اینکه عربی را زبان اسلام میدانند و همچنین تحت تاثير اسلام و مسلمانان قرار نگيرند وناگفته نماند که اعرابی نیز هستند که پیرو این فرقه اند. دوما در سخنان شما تناقض بسيار شديدي واقع شده که ميگويي بدليل ضدعرب و آريايي بودن لقب يزيدي به آنان چسباندند! اگر منظور شما از اعراب است که این لقب را به آنها داده اند مگر اعراب از يزيد عربي متنفرند که لقب يزيد به آنان بدهند؟؟؟؟؟

حمید :
لطفاً ، سعی کنید یاد بگیرید که به اعتقادات دیگر ادیان احترام بگذارید. فقط خود خدا می تواند در مورد بندگانش قضاوت درست داشته باشه . پس بیایید به خودمون اجازه ندیم بدون شناخت درست ، نادرست قضاوت کنیم. بسیاری از همسایگان مسلمان، آنان را یزیدی، پیروان یزید پسر معاویه می دانند. برخی دیگر آنان را شیطان پرست، باوری که منجر به کشته شدن هزاران تن از آنان در طول تاریخ شده است. اما این گروه از مردم که اکثرا درعراق زندگی می کنند خود را ایزدی می خوانند و می گویند نه یزیدی هستند، نه شیطان پرست. مسیحیان و مسلمانان می گویند فرشته مقدس ایزدیها ملک طاووس از فرمان خدا در اطاعت از آدم سر پیچی کرد، اما ایزدیها می گویند حرکت او اولین قدم برای مبارزه با برده داری از بدو خلقت بشر بوده است .این دین پیش از ورود اسلام ، وجود داشته‌است و تحت تأثیر ادیان زرتشتی و مانوی قرار گرفته‌است و عقاید مهرپرستانه و ثنویت زرتشتی بر آن تأثیر داشته‌اند. تأثیراتی از دین یهود و فرقهٔ «نسطوری» و عقاید صوفیه (پس از اسلام) نیز در منابع برشمرده شده‌اند. بنابر روایات واژه ایزدی مشتق از کلمه «ایزد» یا «یزته» است که در پارسی باستان به معنای «دین خدایی» است. اما به‌نظر می‌رسد نام پارینهٔ این کیش و اشاره‌اش به مفهوم «ایزد» در دین زرتشت، صحیح‌تر باشد. ایزدی هااز واژهٔ داسنی برای نامیدن خود استفاده می‌کنند.طاووس، نماد طایفه یزیدیه است. ایزدیان معتقدند که طاووس نماد «فرشته اعظم» است.ایزدیها بر این باورند ملک طاووس هر ساله در آخرین چهارشنبه ماه نیسان "مارس-آوریل" به زمین باز می گردد.، این روزی است که پروردگارملک طاووس را از "روناهی" نور خود خلق کرد. آنان باور دارند درخواست اطاعت از آدم، آزمایشی برای ملک طاووس بود. چون آفریدگار می توانست او را به صورتی خلق کند که از آدم اطاعت کند. اما به ملک طاووس گزینه انتخاب داد. این روز سال نو آنان است و هر ساله آن را با سرودهای مذهبی و رقص و آواز جشن می گیرند.

كورد :
هر كس اعتقاد خودشو داره و به كس ديگه اي ربطي نداره. اونا در درجه اول كورد هستند. كورده يك ملت هستن با عقايد گوناگون كه نشان از روشنفكري اين ملت دارد.

:
خب دیگه عربی یاد نمیگیرن که اگه جایی قران شنیدن نفهمنش.

رامین :
من منکر اطلاعات و نوشته شما نیستم ولی من در کردستان عراق سلیمانیه با یکی از اینها دوست بودم مواردی که شما ذکر کردین در ایشان ندیدم و احساس می کردم انسان اخلاق گرا هم بود

ساسان :
پر از تناقض بود خواهشا به ما بگید که چرا فرقه ای که بنیانگذارانش به قول شما عرب بوده اند باید زبان عربی را ممنوع کنندخواهشا سعی نکنید که سلیقه ای برخورد کنید چونکه مردم امروزی در جهان ارتباطات امروزی واقعیات را میتونند به درستی کشف کنند .

ali :
اولا اسم درست این قوم ایزدی هستش نه یزیدی . استفاده از نام یزید برای این قوم با فرهنگ خیلی قدیمی انگیزه سیاسی داره و اگر از بک فرد این قوم بپرسی که بزرگترین ظلم در حق شما چیست ؟! جواب میدهند که آنها را یزیدی و یا شیطان پرست مینامند . ضد عرب بودن و آریایی بودن این قوم باعث شده که القاب نظیر یزیدی و شیطان پرست را بهشان بچسبانند.

داود :
با سلام من براي اولين بار اسم همچين فرقه اي رو شنيدم.به نظر من آدمي در زمينه عقل و هوش هم ميتونه سرور مخلوقات خداوند باشه و هم حتي پست تر از حيوانات.در اين متني که بنده خواندم فقط يک سوال برايم پيش آمد که اصلا در مورد احساس و عقيده اين فرقه در مورد امام حسين و روز عاشورا چيزي ذکر نشده بود

:
باسلام در رد این فرقه ضاله همین بس که وحدانیت خداوند متعال را نمی پذیرند

اميد :
من فک مي کنم عدم مسافرت، عدم ازدواج با زن غير يزيدي، ياد نگرفتن زبان عربي و يک سري از اداب ديگه اي که ديدم... تلاش براي هضم نشدن با بقيه مسلمانان بوده... کنجکاو شدم راجع بهشون بيشتر مطالعه کنم.

س :
با تشکر جالب بود

گشتاسب :
بزرگترین دروغ این تبهکارن انتساب دروغین به زردشت پیامبر و سو استفاده از نام ایزد است که هیچ ربطی به ذین جعلی این اموی پرستان ندارد و تنها برای تحمیق مخاطبان مخصوصا ایرانیان بکار میرود

:
کاش میتوانستم ریشه این فساد را بخشکانم. من پست تر و ریاکار تر و از سران این فرقه بی هویت و مافیائی در دنیا سراغ ندارم و آنها را از آدمخواران کامرون و اندونزی بدتر میدانم. من این مطلب را بر اساس مطالعاتی که در بخش بزه شناسی ایالت نیدرزاکسن آلمان داشته ام مینویسم. میزان و نوع بزه هائی که این موجودات پلید با استفاده از سیستم کاست و بهره کشی از طبقات پائین دستشان مرتکب شده و تا کنون به ثبت رسیده وحشت انگیز است. عرب زبانان این طایفه رجاله اکثرا در صدر کاست هستند و مظهر دروغ و ریاکاری اند و از هیچ جنایتی خودداری نمی کنند. آنچه که موجب دفع و ترد آنها از جامعه قانونمند بشری است داشتن بنیه مالی نیرومند حاصل او تشکیلات مافیائی آنها و دسترسی شان به وکلای دعاوی نیرومند و سو استفاده چی است. امید وارم روزی رسانه های جهانی هویت تبهکارانه این جنایتکارن را افشا کنند.

یا الله :
واقعا چه آیین تعجب برانگیزی دارن چه قدر هم ضایع است که چرا نباید عربی یاد بگیرن!!!!

یوسف :
مشکل از جهالت انسانهای عوام و حرص و دنیا طلبی ظالمان هستش و تا صاحبش نیاد زمین از لوس وجود این انحرافات خالی نمیشه

خادم امام حسین :
واقعا متاسفم برای این دسته افراد که عقل سالمی ندارند که بعداز 1400 سال واقعا هنوز نفهمیده اند حق و باطل چیه هنوز نمیتواننده تشخیص دهند وشاید خودشان رازدند به نفهمی// خداوند یزید ویاران و طرف داران یزید را لعنت کند

گلمراد :
خیلی مزخرفن الله لعنتشون کنه

:
خیلی ایین مزخرفی دارن

ماتا :
آی.. چه خبره ...؟ شیعه های پر مدعا چه گلی به سر خودشون زدن...؟!!!

علی :
واقعا که نه غسل جنابت میکنن نه وقتی دستشویی میرن خودشونو میشورن.یادم باشه اگه دیدمشون جلو دماغمو بگشیرم.حیف انسان....

fery :
اینقدر احمق هسن که حتی شیطان به خودش زحمت نمیده بیاد با مال دنیایی مقامی چیزی وسوسه شون کنه!!!!!!!!1

جستجو

کلمات کلیدی

آمار بازدید کنندگان

تعداد افراد آنلاین : 9
تعداد بازدید امروز : 80
تعداد کل بازدیدکننده ها : 79017
صفحات بازدید شده امروز : 459
کل صفحات بازدید شده : 1348867